drukuj

Z kart historii - powódź z 1979 roku. Zobacz archiwalne zdjęcia Stargardu

Powódź w 1979 r.

Fot. magnus58

Zima w pełni, za oknem śnieg oraz mróz. I choć w kalendarzu mamy dopiero koniec stycznia, to nieuchronnie zbliża się wiosna. Ta ilość śniegu oraz wezbrane rzeki, przywodzą na myśl podobne dni sprzed wielu lat.

Po obfitych opadach śniegu zimą 1978/79 rok, wczesną wiosną 1979 r. pod wodą znalazła się pokaźna część miasta, a właściwie cała dzielnica położona za Iną. Ludzie poruszali się na łodziach po ulicach Bydgoskiej, Przyjaźni Polsko-Radzieckiej (dzisiejsza Generała Andersa), Sikorskiego, Światopełka, Drzymały, czy Curie-Skłodowskiej.

 

Do tej sytuacji przyczyniły się min. zaniedbania gospodarki melioracyjnej, w tym niedrożność wielu rowów, zasypanie stawu młyńskiego przy ulicy Gdańskiej (vis a vis małego młyna), który wcześniej spełniał rolę zbiornika wyrównawczego, zbierającego nadmiar wód.

 

Mijają lata, a mieszkańcy części miasta położonej w pobliżu Iny i jej dopływów w dalszym ciągu czują się zagrożeni. W niektórych miejscach stan wałów przeciwpowodziowych jest w opłakanym stanie, zaś w wielu miejscach rowy melioracyjne nie są w pełni drożne.

 

Wszyscy pamiętamy sytuację sprzed dwóch lat, kiedy miały miejsce podtopienia w tym samym rejonie ulic. Powołany został wtedy sztab kryzysowy, panowie jeździli po różnych zagrożonych miejscach, prowadząc monitoring - jak to utarło się mówić.

 

Pytanie nasuwa się samo:

Co zrobiono przez ostatnie dwa lata, aby zapobiec powodzi w Stargardzie i jakie środki publiczne zostały na ten cel wydane?


W budżecie miasta na 2010 r, w dziale 754 - bezpieczeństwo publiczne i ochrona p-poż, przeznacza się kwotę zaledwie 6000 zł na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Środki mają obejmować zakup materiałów i urządzeń stanowiących wyposażenie miejskiego centrum zarządzania kryzysowego oraz sprzętu służącego zabezpieczeniu prowadzenia akcji ratunkowych.

 

Słowem nie wspomina się o środkach na zapobieganie klęskom żywiołowym.

 

Przed nami miesiąc luty. Synoptycy przewidują, że będzie mroźny i śnieżny. Zobaczymy wiosną, czy przewidujące też będą nasze władze samorządowe  i wyciągną wnioski z opisanych sytuacji.

 

A wybory tuż, tuż...

 

_________________________________________________________________________

Ważne telefony teraz pod Twoją ręką

Zdjęcia

  • Powódź w 1979 r.
  • Powódź w 1979 r.
  • Powódź w 1979 r.
  • Powódź w 1979 r.
  • Powódź w 1979 r.
  • Powódź w 1979 r.
Wieloletni działacz Towarzystwa Przyjaciół Stargardu; cyklista-turysta, społecznik, inicjator powołania Stargardzkiego Porozumienia więcej »
magnus58
Autor:magnus58gg: GG12994897

Zaloguj się lub utwórz konto, by oceniać

Komentarze
areck
areck wt., 2010-01-26 09:22

myśle, że władze stargardu, a

myśle, że władze stargardu, a także innych miast, wogóle nie wzieli pod uwagę zimy jaką mamy za oknem. czujność uspiły poprzednie, bardzo łagodne zimy. zobaczcie jak wyglądaja nasze miasta. nie tylko stargard, ale szczecin, gdańsk, gdynia, poznań. wokoło zwały sniegu przeszkadzające przejść, zaparkować. masakra. jak wynika z textu magnusa, stargard wogóle nie zdaje sobie sprawy z tego co sie mozę zdarzyć, jak snieg zniknie. to nie bedzie koniec problemu, tylko początek nowego.

john
john wt., 2010-01-26 09:51

Rzeczywiście... Mozemy wpasc

Rzeczywiście... Mozemy wpasc z deszczu pod rynne

krzysztof żyto
krzysztof żyto wt., 2010-01-26 11:03

magnus58 ma racje

Ciekawe tylko czy władze odpowiedzą na bądź, co bądź publiczne pytanie? A może trzeba w innym trybie przekazać nasze wątpliwości do właściwych organów?

krzysztof żyto
APO
APO wt., 2010-01-26 17:13

Miejmy nadzieję, że nie będzie raptownej odwilży

bo zmyje nam do Odry... dobrze wyposażone miejskie centrum zarządzania kryzysowego... i przez następne lata znowu wystarczy tylko na wyposażenie

APO
APO wt., 2010-01-26 20:45

Zderzenie tytułu i zdjęć z treścią artykułu

było dla mnie zaskakujące. Może dasz się namówić na jakąś opowieść charakterystyczną dla tamtych chwil a z pewnością zaskakującą dla czytelników. To byłoby ciekawe spojrzenie na wydarzenia o których w źródłach są tylko wzmianki. Pozdrawiam.

magnus58
magnus58 wt., 2010-01-26 21:01

Wprowadzenie wątku współczesnego było konieczne

Oby powiedzenie "historia lubi się powtarzać" nie sprawdziło się.

magnus58
KRISTOF
KRISTOF śr., 2010-01-27 00:18

:>

30 lat minęło a AUTOSAN-y jak jeździły tak nadal jeżdżą :D Pierwsze i ostatnie zdjęcia - świetne :)

STARGARD - KLEJNOT POMORZA http://vimeo.com/12628076