drukuj

Dziwna decyzja rady powiatu. Będzie druga powiatowa społeczna straż rybacka

na ryby
Rada powiatu zezwoliła na powołanie kolejnej staży rybackiej w powiecie:)

No no no, ale mamy radnych. Nasza sławetna rada powiatu popisała się kolejną decyzją. W dniu 26.06.2013 uchwała XXI/419/13 powołała "Społeczna Straż Rybacką przy FBHU Modehpolmo Sp z o.o." przez firmę budowlano-handlowo-usługową Modehpolmo w siedzibie w Szczecinie.

Zważając na fakt istnienia już w naszym powiecie SSR, która w swoich strukturach posiadała sekcje w Modehpolmo oraz Ińsku, która zajmowała się wodami na terenie powiatu decyzja co najmniej dziwna.

Tym bardziej, że ochronę wód powierza się firmie ze Szczecina, która jak ma w nazwie jest firmą budowlano-handlowo-usługową. Czyli teraz w powiecie teraz będziemy mieli dwóch komendantów straży rybackiej i dwie straże-cud-miód.

W związku z powyższym jeśli powołujemy SSR dla każdego dzierżawcy wód mając już SSR powiatu proponuje wnioskować o utworzenie kolejnych straży rybackich dla takich firm jak:

-Gospodarstwo Rybackie Ińsko - posiada więcej wód niż Modehpolmo  

-Gospodarstwo rybackie Miedwie

-Stargardzkie Towarzystwo Wędkarskie

-Gospodarstwo Rybackie p. Czere.... -

więcej nie będę wymieniał bo są to osoby prywatne będące dzierżawcami wód i uprawnionymi do rybactwa na tychże wodach.

A ponadto wszystko proponuje powołać Główną SSR Powiatu Stargard, która będzie koordynować działania tych wszystkich SSR. Ciekawe co na to marszałek województwa, który sprawuje nadzór merytoryczny nad SSR?

 A wędkarzom życzę powodzenia  nad wodą i więcej czasu na łowienie niż na legitymowanie się kolejnym organom.      

Zdjęcia

  • na ryby
Naszą pasją jest wędkarstwo i dbałość o nasze wody.
Kolejarz Stargard
Autor:Kolejarz Stargard

Zaloguj się lub utwórz konto, by oceniać

Komentarze
morghul
morghul śr., 2013-07-17 01:15

Akurat o to legitymowanie bym się nie martwił

Od 20 lat ani razu nie przydarzyła mi się kontrola nad wodą więc problem jest raczej w ich braku niż w nadmiarze.

A sprawa powołania drugiej straży co najmniej dziwna.

morghul
morghul śr., 2013-07-17 01:17

A jeszcze coś

Kto jest w końcu dzierżawcą Miedwia bo wydawało mi się że Modehpolmo a nie wspomniane Gospodarstwo rybackie Miedwie (chyba że Miedwie w nazwie jest zmyłką).

Kolejarz Stargard
Kolejarz Stargard śr., 2013-07-17 13:41

Modehpolmo ma spółki córki i

Modehpolmo ma spółki córki i taką jest między innymi GR Miedwie.

Koło PZW nr 45 Kolejarz Stargard
Stargusia
Stargusia śr., 2013-07-17 18:28

Ło matko,córko-kto im za to

Ło matko,córko-kto im za to płaci?
Złapać kłusownika-takiego co "bije prądem",sieci zakłada to nie ma kto! Ale dzieciaki,które z nudów "kija moczą" w Inie -to łapią i karzą jak za kłusownictwo! 

morghul
morghul czw., 2013-07-18 00:53

@Stargusia

Problem jest trochę bardziej złożony niż to przedstawiłaś. Do łapania kłusoli zawsze będzie za mało ludzi. Wody i amatorów kradzionej rybki jest zbyt dużo, kontrolujących zbyt mało. Szczególnie na wsiach gdzie zwrócenie uwagi miejscowemu może się skończyć obiciem ryja.

Kolejarz, dzięki za odpowiedź.

Stargusia
Stargusia czw., 2013-07-18 17:18

Obiciem ryja?! Sąsiad

@morghul:

Obiciem ryja?! Sąsiad stwierdził,że mnie tak po sąsiedzku spali jeśli sypnę.Inny sąsiad tak po sąsiedzku okradł mnie-były roztopy-ślady ewidentnie doprowadziły na jego posesję ale pozostał bez kary-śmiał mi się w twarz! Wiedzą ,że są bezkarni! Wszyscy się dziwią jak ktoś zrobi samosąd a jak inaczej postąpić gdzie prawo jest kulawe.
Wieś do tej pory rządzi się własnymi prawami a należałoby to w końcu ukrócić!

sierzant
sierzant czw., 2013-07-18 09:11

KŁUSOWNICTWO

Wszystkie te GOSPODARSTWA RYBACKIE zarówno MIEDWIA jak IŃSKA TO JEDNA BANDA KŁUSOLI NIE ZARYBIAJĄ TYLKO DOJĄ SIECIAMI I PRĄDEM CZEGO BYŁEM SWIADKIEM W ZESZŁYM ROKU NA J.WOŚWIN szkoda że nie miałem telefonu.Niestety taka to polityka w tym DZIKIM KRAJU

Kolejarz Stargard
Kolejarz Stargard sob., 2013-07-27 14:04

Wykładnia prawna

W ustawie mowa jest  o Społecznej Straży Rybackiej w liczbie pojedynczej. Ponadto art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985r. o rybactwie śródlądowym ustawa mówi, że regulamin Społecznej Straży Rybackiej uchwala rada powiatu, przy czym znowu mowa jest o jednym regulaminie.
Z tak skonstruowanych przepisów ustawy można wnioskować, że intencją ustawodawcy była możliwość utworzenia jednej Społecznej Straży Rybackiej na terenie danego powiatu, nie zaś kilku odrębnych społecznych straży rybackich działających na tym samym terenie i przypisanych do różnych organizacji społecznych lub uprawnionych do rybactwa.
Wykładnią również co do utworzenia jednej straży na terenie powiatu są rozstrzygnięcia Departamentu Rybołówstwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi uzyskane przez inne powiaty, w których uprawnieni do rybactwa wnioskowali o utworzenie społecznej straży rybackiej. Według Departamentu "(...) użycie przez prawodawcę spójnika albo oznacza, że rada powiatu może sama utworzyć Społeczną Straż Rybacką albo wyrazić zgodę na jej utworzenie przez zainteresowane podmioty. Powyższe wyklucza zastosowanie przez radę powiatu dwóch rozwiązań jednocześnie, co oznacza, iż w sytuacji gdy na terenie powiatu została już utworzona Społeczna Straż Rybacka, zainteresowane podmioty (organizacje społeczne lub uprawnieni do rybactwa) winy przystąpić do tej już istniejącej".
Również prof. zw. dr hab. nauk prawnych Wojciech Radecki w książce "Kompendium Prawa Rybackiego" (wyd. IV, Poznań 2011) interpretując wyżej cytowany przepis ustawy mówi, że "jeżeli w powiecie już istnieje Społeczna Straż Rybacka, to zainteresowane organizacje społeczne lub uprawnieni do rybactwa mogą jedynie przystąpić do istniejącej, nie ma natomiast podstaw, aby tworzyli nową swoją".

Koło PZW nr 45 Kolejarz Stargard