drukuj

71. rocznica wywózki Polaków na Sybir

Pomnik Ofiar Syberii i Katynia

Fot. Rozwadowski

Siedemdziesiąt jeden lat temu - 10 lutego 1940 roku nastąpiła pierwsza z czterech masowych deportacji obywateli polskich na Sybir. Dotknęła ona około 240 tysięcy ludzi.

Wśród nich byli osadnicy wojskowi, osiedleni na Kresach po wojnie z bolszewikami, urzędnicy państwowi i samorządowi, policjanci, leśnicy, ludzie uznani za niebezpiecznych dla Sowietów. Jako osoby niebezpieczne uznano także ich dzieci. Wysiedlano całe rodziny. Łącznie we wszystkich czterech wywózkach w głąb Związku Sowieckiego zesłano ponad milion osób. Przeżyła jednie jedna trzecia z nich.

10 lutego jest symbolem odnoszącym się do całej Golgoty Wschodu naszych rodaków. Nie zapominajmy o tych tragicznych wydarzeniach. Zapalmy symboliczny znicz wszystkim poległym i pomordowanym na nieludzkiej ziemi. W Stargardzie można zrobić to pod Pomnikiem Ofiar Syberii i Katynia przy kościele św. Ducha. Pamięć o nich jest naszym obowiązkiem wobec minionych i przyszłych pokoleń Polaków.

Zdjęcia

  • Pomnik Ofiar Syberii i Katynia
Oj biło się kiedyś kacapów. Niestety przyszedł czas, by zamienić szabelkę na pióro. Dziś słowo pisane służy mi za oręż.
Rozwadowski
Autor:Rozwadowski

Zaloguj się lub utwórz konto, by oceniać

Komentarze
zwiastun
zwiastun czw., 2011-02-10 22:20

Sowieci

wytrzebiali własny naród do korzeni z tak zwanych wrogów narodu,ludzi którzy mieli inne zdanie iż przywódcy państwa.Polaków traktowano w podobny sposób zwłaszcza wykształconych myślących ludzi którzy odróżniali zło od dobra.

ZWIASTUN